POSZUKIWANIE MIEJSCA NA PRZYJĘCIE WESELNE – Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru?

POSZUKIWANIE MIEJSCA NA PRZYJĘCIE WESELNE –  Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru?

Poszukując lokalu weselnego zwykle kierujemy się takimi kryteriami jak : styl miejsca, kuchnia, koszty, otoczenie oraz odległość od kościoła, w którym odbywa się ślub. Dla niektórych ważne jest, aby był to lokal w centrum miasta, dla innych istotniejsze jest otoczenie wokół lokalu oraz możliwość wykorzystania przestrzeni na zewnątrz. Miejsce musi odpowiadać także ilości zaproszonych gości oraz musi dysponować szeroką bazą noclegową, menu również musi nam odpowiadać, a poza tym obsługa musi być doświadczona i miła. Obecnie trudno jest podjąć decyzję co do wyboru miejsca idealnego dla nas. Jednak pomimo tego, iż wybór miejsc weselnych jest tak szeroki, musimy pamiętać że termin wybranej sali weselnej należy rezerwować odpowiednio wcześnie, ponieważ sprawdzone i popularne miejsca mogą być zajęte nawet dwa lata do przodu. O czym należy pamiętać wybierając salę weselną ? Jakimi wytycznymi należy kierować się podczas poszukiwań? Oto elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

 

  1. Lokalizacja miejsca

 

Warto poszukiwania sali weselnej rozpocząć w okolicy, którą zamieszkujemy, ale  powinna ona odpowiadać także większej ilości gości weselnych, których chcemy zaprosić. Wówczas mamy pewność, że dla naszych gości dojazd nie będzie żadnym problemem, a my nie będziemy musieli organizować dodatkowego transportu (to także oszczędność pieniędzy). Dzięki temu, że lokalizacja będzie odpowiadała większości, nie będziemy musieli kierować się przy wyborze miejsca na wesele ,ilością miejsc noclegowych. Jest to także oszczędność pieniędzy, ponieważ noclegi to zwykle dość duża kwota do zapłaty.

Ponad to musimy się zastanowić czy wesele ma się odbyć w centrum miasta, bo jeśli tak to najlepszą opcją będzie restauracja, hotel czy dom weselny. Natomiast, gdy wolimy nastrój, bliskość natury, plener, wodę to wówczas powinniśmy poszukiwać miejsc poza miastem. Do wybory mamy piękne pałace, zamki, dworki, karczmy czy też pięknie położone lokale z dużymi salami weselnymi.

 

  1. Koszty

 

Ważna jest również kwestia finansowa. Przede wszystkimi musimy poznać ceną za „talerzyk” to znaczy kwotę jaką musimy zapłacić za naszego jednego gościa. Powinniśmy dowiedzieć się co wchodzi w cenę jednego „talerzyka”, warto zapytać czy w cenie mamy ciasta, deserki, zimne i ciepłe napoje, tort czy też alkohol. Zwykle kwota do zapłaty obejmuje całe menu, czasem z ciastami czy nawet z tortem, ale alkohol jest dodatkowo płatny lub do załatwienia we własnym zakresie. Jednak należy liczyć się z koniecznością dodatkowej opłaty za własny alkohol, jest to tzw. „opłata korkowa”, która waha się między 10 zł, a 30zł od otwartej butelki lub od osoby. Często podczas, gdy planujemy noclegi dla naszych gości, zapytajmy również o cenę noclegu za pokój/osobę, gdyż kwota ta powinna być niższa dla gości weselnych.

 

  1. Wielkość sali weselnej

 

Znając przybliżoną liczbę gości możemy rozpocząć poszukiwania takiego lokalu, który bez problemu pomieści wszystkich zaproszonych. Paradoksalnie jednak nie powinniśmy wybierać takiej sali, która pomieści znacznie więcej osób niż liczba naszych gości, chociaż mogłoby nam się wydawać że wtedy będzie wygodniej. Przede wszystkim nie wybierajmy takiej sali, dlatego że na sali minimalnie większej lub lekko mniejszej, parkiet zawsze będzie zapełniony i goście również będą się dzięki temu bawić swobodniej. Poza tym zdjęcia czy film będą o wiele bardziej efektowne (dużo ludzi na parkiecie, zapełnione wnętrze). Dodatkowo światła, które nadają charakteru sali weselnej, lepiej prezentują się we wnętrzach mniejszych, tworząc je bardziej nastrojowymi.

 

  1. Menu weselne

 

Wybór menu weselnego to bardzo ważna kwestia. Obok muzyki to właśnie jedzenie jest dla gości weselnych najważniejszym element przyjęcia. Ustalając menu powinniśmy się kierować przede wszystkim gustami naszymi, ale również naszych gości. Jeżeli zapraszamy dużo osób starszych to menu powinno zawierać tradycyjną zupę czy popularne rodzaje mięs. Gdy zapraszamy gości młodych lub z zagranicy, wówczas możemy pokusić się o zupy krem, owoce morza, ryby czy też bardziej wyszukane dodatki czy słodycze. Warto zapytać o możliwość degustacji menu w wybranym miejscu, ponieważ możemy wtedy poznać smaki kuchni oraz możemy mieć pewność, że wybrane pozycje będą nam smakowały.

 

 

  1. Obsługa na weselu

 

Powinniśmy zapoznać się ze sposobem pracy menedżera oraz całego jego zespołu, chodzi o to abyśmy wiedzieli ilu kelnerów przypada na jeden stół (przy stołach okrągłych) lub jedną część stołu (przy stołach prostokątnych). Dobry kelner to taki, który jest niewidzialny dla gości, ale równocześnie jest na każde ich zawołanie. Warto zapytać kto będzie odpowiedzialny za podanie tortu lub nalewanie alkoholi. Dodatkowo warto zapytać o ubiór kelnerów czy też innych osób z obsługi w dniu wesela, aby mieć pewność że wszyscy będą wyglądać tego dnia elegancko. Powinny być to osoby schludne, kulturalne, pomoce i miłe, a także powinny współpracować z zespołem muzycznym lub DJ-em. Ciepłe posiłki powinny być podawane przez kelnerów wtedy, gdy akurat trwają przerwy w zabawie.

 

 

  1. Baza noclegowa dla gości

 

Jeżeli zapraszamy wielu gości z zagranicy lub z daleka, powinniśmy zadbać o noclegi przede wszystkim dla nich, ale jeżeli robimy poprawiny to wówczas bardzo miło byłoby zapewnić nocleg większej ilości gości. Noclegi w miejscu, w którym organizujemy wesele są bardzo wygodnym rozwiązaniem, a poza tym goście nie zaczną opuszczać wcześniej z przyjęcia, tylko dlatego że mieszkają troszkę dalej i nie chcą wracać zbyt późno. Wszyscy razem będą bawić się do rana.

 

  1. Styl wnętrza miejsca na wesele

 

Bardzo ważną kwestią jest ogólny styl wnętrza, w którym planujemy wesele. Wnętrze powinno być w jasnych kolorach, nienarzucających konkretnego charakteru miejscu , powinno być przestronne i na tyle neutralne w swoim stylu, żebyśmy mogli zrobić własną aranżację kwiatową i dekoratorską, która będzie spójna z ogólnym wyglądem tego miejsca. Musimy się zastanowić czy planujemy przyjecie  w stylu rustykalny ( karczmy, stodoły , namiot w plenerze) , w stylu pałacowym, glamour (pałace, zamki, dworki), w nowoczesnym, prostym stylu np. hotel w centrum miasta  czy też z jakimś konkretnym motywem przewodnim np. wesele miłośników gór w schronisku na szczycie, w klimacie górskim z pięknymi widokami.

 

  1. Formalności – umowa na wynajęcie Sali weselnej

 

Jeżeli dokonamy już wyboru idealnego miejsca na nasze przyjęcie weselne, powinniśmy jak najszybciej zarezerwować odpowiedni dla nas termin ,a następnie podpisać umowę.

 

Umowa na wynajem Sali weselnej powinna zawierać następujące elementy:

-dokładne określenie daty i miejsca zawarcia umowy

 

-określenie stron umowy (imię i nazwisko/nazwa hotelu, restauracji itp/adres zamieszkania, siedziby/, pesel/nip/regon)

 

-zamówienie przyjęcia weselnego jako załącznik do umowy

 

-wybrane menu jako załącznik do umowy

 

-data, miejscowość i dokładny adres lokalu, w którym odbędzie się przyjęcie

 

-określenie przedmiotu umowy (przedmiotem jest wynajem sali weselnej i organizacja przyjęcia, należy zaznaczyć czy wynajem dotyczy całego lokalu/obiektu czy tylko wydzielonej sali)

 

-godzina rozpoczęcia przyjęcia i godzina zakończenia przyjęcia

 

-muszą zostać wyszczególnione wszystkie zobowiązania zleceniobiorcy (np. rodzaj serwowanych dań- ciepłe posiłki, zimne posiłki, ciasta, tort, alkohol itp)

 

-nie zaszkodzi wzmianka o konieczności wydania zleceniodawcom całego ich jedzenia oraz alkoholu, które pozostały po zakończeniu przyjęcia

 

-kwestie organizacji leżącej po stronie zleceniobiorcy ( np. zapewnienie odpowiedniej obsługi kelnerskiej, ułożenie stołów pod ilość gości, ustanowienie miejsca dla zespołu/didżeja, dostęp do toalety i utrzymanie czystości przez czas trwania przyjęcia, miejsce do tańca)

 

-warto pomyśleć o karze pieniężnej na rzecz zleceniodawcy za niewywiązanie się ze zobowiązania przez zleceniobiorcę

 

-można pomyśleć o takiej klauzuli :”w przypadku rozwiązania niniejszej umowy na skutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności (siła wyższa-np. powódź czy inne okoliczności niezależne od obu stron), Zleceniobiorca obowiązany jest do zwrotu danego mu zadatku, a Zleceniodawca nie ma prawa żądania dwukrotności wpłaconego zadatku”.

 

Fot. za:www.palac-wojanow.pl

Fot. za: villajulianna.pl

Fot. za: villajulianna.pl